top of page

 archiwum wystaw czasowych 

ZABAWA W DOM
- ulubione zabawki z czasów PRL-u
Wystawa Zabawek

02/09/2021-21/06/2024

241728551_4360392827381031_5752241099593262370_n.jpg

Wystawa czasowa ZABAWA W DOM to pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentuje fascynujący zbiór ponad pół tysiąca ulubionych zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. – zarówno popularnych, które można było kupić w każdym kiosku, jak i tych wymarzonych, bo trudno dostępnych.

 

Znakomitą większość eksponatów stanowią wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, niekiedy przeznaczone na eksport. Dodatkowy kontekst tworzą zabawki zagraniczne. W końcu w pokojach i kącikach dziecięcych okresu PRL-u można było znaleźć zarówno produkty rodzime, jak i z innych krajów bloku wschodniego – np. czechosłowackie, radzieckie, bułgarskie czy z NRD – a nawet pojedyncze zachodnie „zdobycze”, będące obiektem westchnień ówczesnych polskich dzieci. 

 

Wśród wybranych zabawek są przedmioty bardzo zróżnicowane pod względem charakteru, materiałów i techniki wykonania, w tym prawdziwe perełki i unikaty w oryginalnych opakowaniach, z zachowanymi metkami czy pieczątkami. Łączy je tematyka – szeroko pojęte życie domowe. Wszystkie prezentowane przedmioty pozwalały bowiem dzieciom odgrywać codzienność dorosłych i w ten sposób uczyć się przyszłych ról, zachowań oraz zasad funkcjonowania w społeczeństwie. 


kurator wystawy:  Aneta Popiel-Machnicka

opracowanie tekstów: Zofia Jusiak, Patryk Zacharzewski

MAZOWSZE W SPÓDNICY
Wystawa Lalek Artystycznych

08/05/2021-31/08/2021

plakat_MAZOWSZE W SPODNICY_s.jpg

Wystawa lalek artystycznych.

 

Wystawa MAZOWSZE W SPÓDNICY prezentuje sylwetki wybranych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza dzięki swoim niezwykłym, często pionierskim osiągnięciom w różnych dziedzinach kultury, sztuki, nauki, sportu, polityki i działalności społecznej.


Wizerunki bohaterek przedstawiono w postaci lalek artystycznych,
które wykonały w różnych technikach plastycznych cenione artystki: Maria Biernat, Karolina Byrska, Marta Górny, Ewa Graniak-Wosinek, Izabela Kłos, Natalia Kondratiuk, Agna Kurnatowska, Joanna Michalska, Jolanta Niedziela-Chudzik, Elena Ovcharova, Katarzyna Pietrzykowska, Justyna Skowyrska-Górska, Monika Szambelan-Althamer, Anna Szkudlarska, Małgorzata Trafimoff
wykonanie siedzisk i akcesoriów: Maciej Sztolcman


Ekspozycja stanowi upamiętnienie wybitnych kobiet, mających odwagę wyprzedzić swoją epokę, by czynić świat piękniejszym i lepszym.
 

Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Partnerzy wystawy: Warszawska Organizacja Turystyczna, RDC, Jet Line

Mecenasi wystawy: Gemius, PZL, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, Sirens konsultacje muzyczne & licencje autorskie, www.visa.pl, Szkoła Podstawowa "Chocimska", Fundacja ORLEN, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim spółka z o. o., JEMS Architekci, Ballet Center : Anna Linnik & Sergey Basalaev, Centrum Medyczne Kobieta i Matka, lek. Marta Mączka, Fresh Sound Studio, Warsaw Pass, Natuli - dzieci są ważne

kurator wystawy:  Aneta Popiel-Machnicka

opracowanie wystawy: Zofia Jusiak, Patryk Zacharzewski

plakat FB dawne zawody.jpg
DAWNE ZAWODY W MINIATURZE
Dioramy autorstwa Elżbiety Marcinkowskiej-Wilczyńskiej

01/10/2020 - 31/10/2020

Dioramy autorstwa Elżbiety Marcinkowskiej-Wilczyńskiej.

 

Wystawa prezentuje 12 miniaturowych dioram - warsztatów rzemieślniczych i pracowni, które w oryginalny sposób - z typowym dla artystki poczuciem humoru i stylem - opowiadają historię dawnych, tradycyjnych zawodów, takich jak praczka, lutnik, kowal, modystka, szewc czy szwaczka kołder.


Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają opowieść o pracy rzemieślników, ukazaną w maleńkich wnętrzach.

Wystawa czasowa prezentowana jest bezpłatnie - stacjonarnie oraz online - dzięki finansowaniu przez m.st. Warszawę.

 

opracowanie wystawy:  Aneta Popiel-Machnicka, Zofia Jusiak, Marta Traczyk

NIE TYLKO BAZYLISZEK
Współczesne interpretacje legend warszawskich w miniaturze

01/06/2018 - 30/10/2020

Wystawa czasowa NIE TYLKO BAZYLISZEK prezentuje unikatowe, miniaturowe prace przestrzenne, nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie skierowanym do twórców z całego świata, bez ograniczeń wiekowych czy podziału na amatorów i profesjonalistów. Stworzyli oni dzieła niezwykle różnorodne: od czerpiących z tradycji przedstawień realistycznych, aż po współczesne, minimalistyczne formy. Niektóre prace zaskakują błyskotliwością i humorem, inne wzruszają głębokim przesłaniem, a wszystkie ujmują pomysłowością i kreatywnością w zastosowaniu przeróżnych
technik plastycznych.


Dwujęzyczna ekspozycja pozwala na nowo odkryć dwanaście warszawskich legend - zarówno tych znanych, jak i współcześnie niemal już zapomnianych - a zawarte w nich uniwersalne wartości stanowią inspirację do samodzielnego zgłębiania i interpretowania dawnych tekstów kultury. W każdej legendzie przecież ukryte jest nie tylko ziarno prawdy, ale i mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie …

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

 

koncepcja konkursu i wystawy:  Aneta Popiel-Machnicka, Zofia Jusiak

 

DOOKOŁA ŚWIAT
Wystawa lalek etnicznych 

01/03/2017 - 20/05/2018

Zapraszamy w niezwykłą podróż DOOKOŁA ŚWIATA

wraz z lalkami etnicznymi z kolekcji Ewy i Jagody Liszki.

 

Na nowej wystawie czasowej zaprezentowaliśmy 222 lalki.

Są to perełki z kolekcji liczącej ponad 2 tysiące lalek (!) wykonanych w różnych zakątkach ziemi. Ekspozycję można oglądać od dziś, aż do końca roku 2017, w naszej muzealnej "Galerii po schodkach".

 

Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne z cyklu

"Z KLASĄ W MUZEUM" - REGIONY ŚWIATA

 

Zajęcia powiązane z wystawą czasową, prezentującą lalki regionalne ze wszystkich kontynentów. Wyprawa dookoła świata z obrazową mapą i ciekawostkami geograficznymi.

 

Warsztaty plastyczne - tworzenie lalek etnicznych - zakładek do książek, które dzieci zabierają ze sobą do domu.

kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka

opracowania edukacyjne: Zofia Jusiak

SZOPKA W MINIATURZE
Wystawa pokonkursowa

06/12/2016 - 31/01/2017

Wystawa pokonkursowa prezentująca 124 miniaturowe szopki, w tym prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie "Śródmieście dba o tradycje. SZOPKA W MINIATURZE. Konkurs Twórczy dla Rodzin".

Wystawa współfinansowana przez Urząd Dzielnicy Śródmieście

Miasta Stołecznego Warszawy

kurator wystawy: Aneta Popiel-Machnicka

opacowania edukacyjne: Zofia Jusiak

GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT
Premiera i wystaw we współpracą z Wydawnictwem Nasza Księgarnia

03/10/2016 - 05/12/2016

Wystawa oparta na książce "Gry i zabawy z dawnych lat" autorstwa Katarzyny Piętki, z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przypominająca zasady i opisy dawnych zabaw dziecięcych.

Współautor wystawy: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

MÓJ WYMARZONY DOMEK DLA LALEK
Wystawa pokonkursowa

01/06/2016 - 30/09/2016

Wystawa pokonkursowa "Mój wymarzony domek dla lalek", prezentująca nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Koordynacja konkursu: Katarzyna Strzelecka

bottom of page