FUNDACJA
Fundacja Belle Époque powstała, aby propagować wiedzę i świadomość społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem domków dla lalek i miniatur, jako dokumentu dawnych czasów, bogatej dziedziny sztuki i rzemiosła, zjawiska kulturalno-społecznego i edukacyjnego.
Założycielką i fundatorem organizacji jest Aneta Popiel-Machnicka, kolekcjonerka i restauratorka dawnych domków dla lalek, prekursorka działań upowszechniających wiedzę o historycznych domach dla lalek, autorka publikacji i kilkunastu wystaw tematycznych, oraz kolekcji, która tworzy trzon ekspozycji Muzeum.
W Zarządzie i Radzie Fundacji zasiadają osoby związane z szeroko rozumianą tematyką około-domkową i zabawkarską; artyści, architekci, projektanci wnętrz i graficy, a także specjaliści w zakresie edukacji i psychologii rozwoju dziecka.
fot. Aneta Popiel-Machnicka w swojej pracowni
Celami Statutowymi Fundacji są: inicjowanie, kreowanie, wspomaganie organizacyjno-rzeczowe wszelkich działań związanych z rozwojem twórczości artystycznej oraz promocją szeroko pojętej kultury, sztuki i turystyki, poprzez organizację i wsparcie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju kultury.
Właściwym ministrem ze względu na charakter i cele Fundacji jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zapisem Statutu Fundacji .
fot. Ukazanie procesu powstawania portretowej lalki artystycznej w pracowni artystki Anny Szkudlarskiej.
Od 2016 r. Fundacja prowadzi Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, które ma siedzibę na Starym Mieście w Warszawie
przy ul. Podwale 15.
Muzeum, oprócz funkcji edukacyjno-wystawienniczej, prowadzi działania z zakresu ochrony i konserwacji dawnych zabawek - w szczególności polskich; stanowiących dorobek dziedzictwa kulturowego i narodowego.
Ważna rolę Muzeum odgrywają także działania propagujące twórczość hobbystyczną i rzemiosło około-zabawkarskie, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy znawcami przedmiotu, kolekcjonerami i pasjonatami a odbiorcami masowymi.
fot. Siedziba Oddziału Głównego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek na warszawskiej starówce
Od 2016 r. Fundacja zorganizowała kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, stacjonarnie, jak i w plenerze, oraz w ośrodkach gościnnych:
-
wystawy czasowe
-
wystawy gościnne
-
wystawy online
-
cykle felietonów online
-
cykle stacjonarnych warsztatów twórczych
-
cykliczne warsztaty charytatywne w siedzibie i ośrodkach gościnnych
-
wykłady popularyzatorskie
-
premiery publikacji
-
tematyczne lekcje muzealne
-
konkursy twórcze i towarzyszące wystawy pokonkursowe
-
wydarzenia aktywizujące środowisko twórcze
Organizacja jest ponadto fundatorem stypendiów twórczych.
Działalność Fundacji została nagrodzona kilkunastoma nagrodami, wyróżnieniami i certyfikatami.
fot. Siedziba Oddziału Wystaw Czasowych Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek na warszawskiej starówce
W dzisiejszych czasach szybkiego konsumpcjonizmu coraz więcej osób odczuwa potrzebę odcięcia się od panujących mód i trendów, na rzecz uzyskania spokoju i równowagi, oraz skupienia na kształtowaniu wartościowych relacji z najbliższymi.
Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę jak istotne jest to, by umieć budować więź między pokoleniami, uwieczniać historię własnej rodziny, umacniać jej odrębną tradycję. W końcu to, by umieć pielęgnować swoje własne wspomnienia i mieć rzeczywisty wpływ na wspomnienia ważnych dla nas osób.
Tworzenie domów dla lalek znakomicie spełnia tę funkcję - miniaturowe światy pozwalają bowiem na śmiałe, czasem zaskakujące pomysły, łączenie elementów przeszłości i teraźniejszości, na twórczą i budującą współpracę w grupie – rodziny, znajomych, czy kolegów z klasy. Pozwalają na kreatorskie, nieszablonowe eksperymenty nieobciążone wielkimi kosztami i ryzykiem - wszak to "tylko" domki dla lalek, zabawki, miniatury.
fot. Prace prezentowane na wystawie pokonkursowej
"Nie tylko Bazyliszek - Legendy warszawskie w miniaturze."
Na podstawie wieloletniego doświadczenia żywimy przekonanie, iż działania Fundacji stają się dla wielu osób swoistym odkryciem i natchnieniem, że magia miniatur zachęca do kreatywnej pracy twórczej – zarówno dzieci jak i dorosłych, i że dzięki inspiracji płynącej z ekspozycji muzealnej czy warsztatów, powstają prace, które przechodząc z pokolenia na pokolenie, stają się długowieczną rodzinną pamiątką.
Cieszymy się też gdy nasze działania dają twórcom ogromną radość i satysfakcję tworzenia - nie tylko dla siebie, ale też dla innych.
fot. Uczestnicy warsztatów charytatywnych "Domek z sercem", których prace są przekazywane dla małych pacjentów warszawskich placówek medycznych.
Serdecznie zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem i kolekcjonowania domków dla lalek, a także tematyką starych zabawek i różnorodnych gier czy układanek.
FUNDACJA BELLE ÉPOQUE
ul. Podwale 15
00-252 Warszawa
KRS 0000564993
NIP 7010503893
REGON 362322507
Nr konta PLN - mBank
11 1140 2004 0000 3402 8154 3633
BIC/SWIFT mBank:
BREXPLPWMBK
Nr konta EUR (wpłaty walutowe)
58114020040000391215080145
Nr konta USD (wpłaty walutowe)
91114020040000371215080134
fot. Uczestnicy zajęć edukacyjnych podczas lekcji muzealnej.